Mesh mreže su idealna tehnologija za davanje brzog i lakog pristupa mreži. Ova tehnologija je izuzetno pogodna za proširivanje postojeće mrežne infrastrukture. Mesh mreža je vrsta komunikacijske mreže u kojoj svako čvorište ima dvije svrhe.
Prva svrha je primanje i slanje podataka za korisnika koji koristi taj čvor. Druga svrha čvorova u mesh mreži, koja ih razlikuje od ostalih komunikacijskim mreža, je prosljeđivanje podataka s drugih čvorova.
Ovaj dokument opisuje žične i bežične mesh mreže. Posebna pažnja se pridaje bežičnim MESH mrežama (eng. Wireless MESH Networks, WMN) jer su najraširenije i najbrže se razvijaju. Također, opisuju se principi prijenosa podataka od korisnika i prema korisniku (IEEE 802.11, routing, MAC protokoli) te je dana usporedba mesh mreža s ostalim tipovima mreža (point-to-point, bus, ring, star, tree).Isto tako, u dokumentu je dan osvrt na pitanje sigurnosti korištenja mesh mreža.
Mesh mreže su vrsta komunikacijskih mreža koje odlikuje nepostojanje središnjeg čvora preko kojeg se izvodi čitava komunikacija. Umjesto toga, svaki čvor u mreži služi kao prijenosnik za druge čvorove. Mesh mreže su iz tog razloga pouzdanije od ostalih komunikacijskih mreža kao što su point-to-point, bus, ring, star i tree. Osim toga, mesh mreže je vrlo jednostavno ostvariti u promjenjivoj okolini jer se njihovo ostvarenje svodi na nadogradnju postojećih komunikacijskih mreža. Iz tog razloga se mesh mreže počinju primjenjivati kao komunikacijske mreže u automobilima, vlakovima i zrakoplovima, a sve je veći porast mesh mreža i u tvrtkama i akademskim ustanovama.
Mesh mreže prijenos podataka od korisnika i prema korisniku izvode po određenom principu i s određenim standardima i protokolima. Prijenos podataka između korisnika i AP-a (eng. Access Point) u mesh mrežama odvija se pomoću komunikacijskog standarda IEEE 802.11. Podaci se kroz mesh mrežu šalju optimalnim putem, gdje je osigurana zaštita od grešaka u prijenosu podataka i najveća brzina prijenosa. Takav proces prijenosa podataka kroz mrežu naziva se routing. Razvijeno je mnogo algoritama routinga za MESH mreže, a najpoznatiji među njima su AODV, B.A.T.M.A.N, DNVR i dr. U mesh mrežama se pri dodjeli kanala za prijenos podataka pojedinim čvorovima koriste MAC (eng. Medium Access Control) protokoli.
Posebno brzi tehnološki razvoj događa se u bežičnim mesh mrežama (eng. Wireless mesh Network,WMN). Bežične mesh mreže se mogu ostvariti na nekoliko načina i prema tome slijedi podjela na ravne WMN-ove, hijerarhijske WMN-ove te hibridne WMN-ove. Bežične mesh mreže pokazuju bolje performanse od standardnih mobilnih i WLAN (eng. Wireless Local Area Network) mreža i zato se sve češće u upotrebi.
Po pitanju sigurnosti, mesh mreže su jednako ranjive kao i svi ostali tipovi mreža. Sigurnosne prijetnje se očituju u presretanju podataka koji putuju mrežom, njihovom zadržavanju, prepravljanju ili slanju novih podataka. Ove sigurnosne ranjivosti sprječavaju se na više načina kako bi se osigurali integritet i povjerljivost podataka koji putuju mesh mrežama.
Posljednje sigurnosne preporuke