Prije same analize, istražitelj mora biti upoznat sa svim mogućnostima koje ga možda čekaju u stvarnom svijetu. To znači da mora znati kakvi uređaji sve postoje i kakvu potporu zahtjevaju te posebnosti različitih operacijskih sustava.
Danas postoji toliko različitog sklopovlja da ga je nemoguće cijelog pokriti u ovom članku. Stoga će se pružiti generalni pregled tipova sklopovlja koji se može očekivati u forenzičkim istragama.
Iako većina korisnika danas koristi operacijski sustav Windows, nikako se ne smiju zaboraviti druge opcije, prvenstveno Linux i Mac OS. Istražitelj mora znati kako koji sustav radi, gdje pohranjuje podatke i što se sve može izvući s njega. Operacijski sustav se ponaša kao redatelj i tumač između korisnika i softvera i hardvera na računalu. Različiti operacijski sustavi drugačije funkcioniraju i istražitelj će koristiti drugačije metode i alate za pojedini OS.
Računalna forenzika je više od analize blokova podataka. Riječ je o efektivnom skupljanju, analizi i izvještavanju o korištenim postupcima i nalazima. Iskusni istražitelj zna da je svaki korak bitan kako bi njegov slučaj imao željeni kraj.
Metodologija forenzičke istrage...
Iako je svaka istraga posebna na svoj način, generalni pristup je isti. Ovo poglavlje predstavlja pregled zadataka zajedničkih svim računalnim istragama.
Standardni forenzički zadaci...
Ovaj korak oduzima najviše vremena. Nakon što su prikupljeni svi dokazi s mjesta zločina, potrebno ih je sve detaljno pregledati kako bi se osumnjičeni mogao inkriminirati ili osloboditi sumnje.
Analiza dokaza...
Izvor: Network and Computer Security Tutorial Version 0.4.0 April 16, 2001
Vrste napada...
Nakon skupljanja promjenjivih podataka, može se uzeti slika hard drive-a.
Forenzičko računalo (računalo F) se pomoću crossover ili ethernet kabla spoji na istraživano računalo (računalo X) te se oba računala smjeste u istu podmrežu. Da bi mogli međusobno komunicirati, moraju biti na istom mrežnom segmentu. Dobra praksa je koristiti 10.0.0.1 za računalo X, a 10.0.0.2 za računalo F.
Analiza podataka je dijelom znanost, a dijelom umjetnost. Znanstveni dio analize nalaže dobru pripremu, detaljno ispitivanje klijenta te poznavanje alata kojima će se provoditi istraga. Umjetnički dio znači da istražitelj treba imati “osjećaj” za istragu - što je bitno i gdje to naći.